uchwyty do LCD
Boxy dachowe - wynajem Boxy dachowe Tunery DVB-T Kable HDMI Anteny DVB-T Uchwyty do tabletów Uchwyty do telefonów GSM Projektory multimedialne Uchwyty rowerowe / bagazniki Meble TV
 
 

Będziesz otrzymywać informacje o:
• promocjach
• okazjach
• nowościach

• oraz cenne kody promocyjne

 
uchwyt do telewizora
Firma uczestniczy
w programie
 

Wybieramy projektor

Jesteś tu: » »

Projektory od dłuższego czasu budzą dość duże zainteresowanie. Wszystko dlatego, iż coraz częściej porzucamy sale kinowe na rzecz domowego zacisza. Pragniemy w swoim salonie cieszyć się doskonałą jakością obrazu bez konieczności opuszczania ulubionego fotela. Oczywiście z projektorów nie korzystają jedynie osoby prywatne. To również nieoceniona pomoc przy organizacji szkoleń czy konferencji. Dlatego przystępując do zakupu tego rodzaju sprzętu najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego będzie mi służył pożądany projektor?


p


Na rynku istnieje kilka rodzajów projektorów multimedialnych. Najczęściej przy ich konstrukcji wykorzystuje się technologię LCD. W tym wypadku obraz tworzy matryca, przez którą następnie przechodzi silny strumień światła z lampy. Tańsze wersje projektorów LCD wyposażone są w matrycę TFT, natomiast te z górnej półki cenowej posiadają nawet trzy matryce polisilikonowe (3LCD). Oczywiście jakość idzie w parze z ceną i w drugim przypadku osiągniemy obraz znacznie lepszej jakości. Projektory DLP bazują na procesorze wyposażonym w wewnętrzną pamięć RAM oraz niezliczoną ilość ruchomych, mikroskopijnych luster. W tym wypadku obraz początkowo trafia do procesora, a następnie, za pomocą wspomnianych luster, przekazywany jest do obiektywu. Warto również wspomnieć o projektorach Cathode Ray Tube (CRT). Nazwa pochodzi od trzech lamp, które odpowiadają za wytworzenie obrazu. Należy dodać, że każda z nich wyświetla obraz w jednej z trzech barw RGB. Najdroższe projektory to, te oparte na technologii LightValve i wyposażone w zawór świetlny. W skrócie LightValve to połączenie LCD oraz CRT. Dzięki temu osiągamy obraz najwyższej jakości, który zadowoli każdego fana kina.


po


Dokonując zakupu projektora należy zwrócić uwagę na rozdzielczość. Oczywiście im wyższa tym lepiej. Ma to wpływ na wyrazistość emitowanego obrazu. Obecnie obowiązujące rozdzielczości to: VGA - 640 x 480; SVGA - 800 x 600; XGA - 1024 x 768; SXGA -1280 x 1024; UXGA - 1600 x 1200; WXGA (HD Ready) - 1280 x 720; HD 1080 (Full HD) - 1920 x 1080; WUXGA - 1920 x 1200. Na potrzeby domowe z powodzeniem wystarczy projektor o rozdzielczości SVGA.


poci


Z rozdzielczością wiąże się maksymalna przekątna wyświetlanego obrazu. Jeśli sprzęt dysponuje niższą rozdzielczością wówczas przekątna wynosić będzie ok. 80 - 100 cali (wystarczająca do użytku domowego). Tymczasem projektory o rozdzielczości Full HD i wyższej mogą generować obraz o przekątnej nawet do 500 cali (ponad 12 metrów). Kolejny istotny parametr to jasność (mierzona w lumenach – lm). Odnosi się ona do lampy zastosowanej w danym projektorze. Z reguły stosowana jasność mieści się w granicach od 1000 do 2000 lm. Chociaż w projektorach wykorzystywanych w salach konferencyjnych czy salach kinowych ten parametr może nawet dochodzić do 12000 lm. Im mniejsza jasność tym niższe są szanse na wyświetlenie obrazu w niezaciemnionym wnętrzu. Nie należy zapomnieć również o kontraście, czyli różnicy jaka występuje między najjaśniejszym, a najciemniejszym wyświetlanym na ekranie punkcie. Za niski kontrast sprawia, że barwy będą się zlewać. Obecnie najczęściej stosuje się kontrast o wartości 2000:1, chociaż jeśli ten parametr przyjmie wyższą wartość – obraz będzie wyraźniejszy.


pocif


Bardzo istotną kwestią jest poziom hałasu. W pełni komfortowe warunki podczas oglądania filmów zapewni urządzenie, z którego wydobywający się dźwięk nie przekroczy 30 dB (decybeli). Cechą niezwykle ważną jest żywotność lampy. Zazwyczaj żywotność lampy waha się od 750 do 4000 godzin. Na rynku dostępne są także projektory posiadające funkcję eco. Zmniejsza ona pobór prądu i wydłuża czas działania lampy nawet o jedną trzecią (np. z 2000 do 3000 godzin). Alternatywą dla lamp są diody LED. Zużywają one mniej prądu, nie nagrzewają się, ich cena jest niższa, a żywotność znacznie dłuższa. Niestety oferują one zdecydowanie niższą jakość. Projektory różnią się między sobą także rozmiarem i wagą. Najmniejsze są te wykorzystujące technologię LED. Wielkością dorównują kartce A4, a ich waga wynosie nie więcej niż 2,5 kg. Natomiast urządzenia zasilane tradycyjnymi lampami są znacznie cięższe i większe. Najlżejsze są mikroprojektory. Ich masa wynosi ok. 150 g.

Wybór projektora może powodować zawrót głowy. Jednak, jeśli dokładnie zdefiniujemy swoje potrzeby okaże się, że nie jest to takie trudne zadanie.





Zobacz również nasze inne artykuły



uchwyty do TV
  • Ekrany projekcyjne AVtek
  • Projektory Benq
  • Casio Projektor
  • Projektory Epson
  • Ekran projekcyny Kauber
  • Bagażniki i uchwyty rowerowe THULE
  • Meble RTV, stoliki, wieszaki Multimebel
  • Projektory multimedialne Panasonic
  • Projektor multimedialny Sanyo
  • Sony Rzutniki
  • Projektory Vivitek
  • Uchwyty Vivanco
  • Uchwyty Vogels