uchwyty do LCD
Boxy dachowe - wynajem Boxy dachowe Tunery DVB-T Kable HDMI Anteny DVB-T Uchwyty do tabletów Uchwyty do telefonów GSM Projektory multimedialne Uchwyty rowerowe / bagazniki Meble TV
 
 

Będziesz otrzymywać informacje o:
• promocjach
• okazjach
• nowościach

• oraz cenne kody promocyjne

 
uchwyt do telewizora
Firma uczestniczy
w programie
 

Kino domowe to nie tylko głośniki

Jesteś tu: » »

Pomieszczenie kina domowego jest pewnego rodzaju systemem, na który składa się oprócz tzw. sprzętu jeszcze parę innych elementów.

Często określenie "kino domowe" jest utożsamiane z systemem nagłośnieniowym, klienci skupiają się li tylko na tych urządzeniach (głośniki wzmacniacz DVD), pozostawiając resztę przypadkowi. Zapominając o pozostałych elementach składowych jakim jest architektura i konstrukcja budynku w którym instalujemy nasze kino możemy narazić się na wydatek niewspółmiernie duży w stosunku do oczekiwanych efektów i poczuć wielkie rozczarowanie.

Nie tylko głośniki

czyli jakość pomieszczenia kina domowego

Hałas

Hałas jest zjawiskiem zakłócający odbiór ścieżki dźwiękowej z oglądanego filmu. Hałas w pomieszczeniu naszego kina domowego może pochodzić z dwóch podstawowych kierunków: z zewnątrz pomieszczenia (sąsiednie pokoje) oraz z zewnątrz budynku, od urządzeń znajdujących się w samym pomieszczeniu. Do hałasów zewnętrznych, zaliczam hałas drogowy, lotniczy, przemysłowy, rozmowy w sąsiadujący pokoju. Hałas wewnętrzny rozmowy osób w pokoju, hałas instalacyjny (wentylacja, klimatyzacja, ogrzewania) i hałas urządzeń gospodarstwa domowego oraz hałas pogłosowy pochodzący od szkodliwych odbić.

Hałas dochodzący do pokoju można wyeliminować poprzez zastosowanie ścian, stropów, okien i drzwi o odpowiedniej izolacyjności akustycznej. W taki sposób można zniwelować wpływ hałasu z zewnątrz i z pomieszczeń sąsiadujących. Używanie cichych systemów wentylacyjnych, nie szumiących i nie stukających systemów ogrzewania wyeliminuje hałas generowany przez wyposażenie.

Wymiary pomieszczenia

Proporcje pokoju wpływają na jego częstotliwości własne. Wysokość pokoju jest wymiarem determinującym pozostałe wymiary. W standardzie THX proponuje się następujące proporcje wymiarowe:

  • Szerokość: 1,5 x wysokości
  • Długość: 2,5 x wysokości

Pokoje typowe przeznaczone na kino domowe, w przypadku budownictwa jednorodzinnego, mają następujące wymiary:

  • Wysokość: 3,2 m
  • Szerokość: 4,8 m
  • Długość: 8,0 m

Salon o powierzchni 38m2 pozwala uzyskać odpowiednie odległości widza od ekranu i zestawów głośnikowych, dać dobre słuchowe wrażenie przestrzenności. W takim pomieszczeni prze standardowym wykończeniu zawsze powstaje pogłos. Nadmierny pogłos powoduje pogorszenie jakości odbioru dźwięku (dźwięki odbite zakłócają dźwięk główny). Pomieszczenia kina domowego wykonane w wg standardów w znacznej większości powinny być adaptowane akustycznie. Adaptacja akustyczna jest stosowana w celu usunięcia negatywnego wpływu pomieszczenia na jakość ścieżki dźwiękowej. Działania poprawiające warunki w pomieszczeniu polegają na zastosowani materiałów dźwiękochłonnych.

Izolacyjność akustyczna ścian

Izolacyjność ścian decyduje przede wszystkim o ilości niepotrzebnego hałasu, który dochodzi do pomieszczenia z sąsiadujących z nim pokoi i z zewnątrz budynku (jeśli jest to ściana zewnętrzna). Ten parametr jest oceniany w całości wraz ze stolarką (okna i drzwi). Zgodnie z Polskimi Normami izolacyjność od dźwięków powietrznych ścian w pokoju mieszkalnym powinna wynosić 51 dBA. Wartość ta w zupełności wystarcza do zapewnienia odpowiedniego komfortu wewnątrz i nie przeszkadzaniu innym użytkownikom budynku. Jeśli chcemy głośniej słuchać ścieżki dźwiękowej, to izolacyjność ścian powinna wynosić 60-65 dBA. O izolacyjności akustycznej ścian informacje powinny być w projekcie architektonicznym zatwierdzanym w urzędzie do otrzymania pozwolenia na budowę.

Izolacyjność akustyczna drzwi

Drzwi w pomieszczeniu kina domowego stanowią punkt newralgiczny. Przez źle dobrane i źle zamontowane drzwi przedostaje się najwięcej hałasu do sąsiadujących pomieszczeń w budynku. Dla otrzymania wysokiej jakości wnętrza (dobra eliminacja hałasu) izolacyjność drzwi powinna wynosić 42 dBA. Dostępne (popularne) na rynku drzwi mają izolacyjność 32-36 dBA. Ta druga wartość pozwoli osiągnąć efekt zadawalający. W przypadkach szczególnych należy stosować układy wejść (kesony akustyczne) z dwojgiem drzwi.

Izolacyjność od dźwięków powietrznych dla drzwi:

  • 42 dBA - bardzo dobrze
  • 36 dBA - dobrze
  • 32 dBA - zadowalająco
  • 28 dBA - źle

Warunkiem osiągnięcia sukcesu w stosowaniu drzwi jest wykorzystywanie produktów o zbadanych parametrach i zamontowanie go zgodnie z wskazaniami producenta.

Wytłumienie

Wytłumienie to pokrycie warstwą dźwiękochłonną powierzchni sufitu i ścian. Elementy wyposażenia (meble, książki, rośliny) oraz ludzie również pochłaniają dźwięk. Celem wytłumienia jest usuniecie szkodliwego działania echa we wnętrzu. Odpowiedni efekt z głośników efektów otrzymamy wtedy, gdy szkodliwe odbicia nie będą występować. Poziom wytłumienia określany jest poprzez czas pogłosu. Dla dobrego kina domowego czas ten powinien wynosić 0,8-0,4 s w zależności od wymiarów. Przy stosowaniu materiałów należy pamiętać o różnicach w pochłanianiu dźwięków o różnych częstotliwościach. Niskie częstotliwości są gorzej pochłaniane od wysokich. Złe dobranie materiałów może spowodować przetłumienie pomieszczenia w zakresie wysokich częstotliwości co również jest szkodliwe i pogarsza jakość.

Wentylacja

W każdym pomieszczeniu powinien znajdować się system wentylacji, którego zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim komfortu mikroklimatu (świrze powietrze, temperatura, wilgotność). Jeśli w pokoju jest zbyt dużo osób, to może w szybkim tempie nastąpić zużycie powietrza. Wentylacja, a szczególnie klimatyzacja odprowadza również ciepło od osób przebywających w środku. W przypadku wyłożenia powierzchni ścian materiałem dźwiękochłonnym podnosimy również izolacyjność termiczną ścian (powstaje coś w rodzaju termosu). Każdy system wentylacyjny mechaniczny jest generatorem hałasu. Przy realizacji kina domowego należy stosować wentylację o poziomie hałasu max 30 dBA rozprowadzającą powietrze równomierne w całym pomieszczeniu.

Oświetlenie

Przy tworzeniu kina domowego należy zwrócić uwagę na ilość oświetlenia naturalnego i sztucznego. Najlepsze jest tylko sztuczne, rozproszone światło, ze względów zdrowotnych wskazane jest stosowanie oświetlenia naturalnego. Kompromisem jest stosowanie okien zasłanianych na czas projekcji kinowej.

Oświetlenie sztuczne można podzielić na główne jak i dodatkowe.

  • Oświetlenie główne: Oświetlenie centralne, żółte wykorzystywane również podczas innych funkcji pokoju
  • Oświetlenie dodatkowe: Oświetlenie boczne kinkietowe i podłogowe, rozproszone, wykorzystywane podczas projekcji kinowej.

Odległość od ekranu

Odległość widza od ekranu ma wpływ na odbiór obrazu. Odległość ta jest uzależniona od typu urządzenia wyświetlającego obraz i wielkości ekranu jaki jest przez to uzyskiwany. Wskazane jest aby umiejscowienie widzów była centralne i aby układ foteli nie narzucał nie fizjologicznej pozycji podczas oglądania. często występującym błędem jest ustawienie foteli bokiem do ekranu co utrudnia patrzenie. Widz powinien siedzieć od ekranu w odległości ok. 2 - 2.5 krotności jego przekątnej. To kryterium nie jest sztywne i bardziej należy się kierować komfortem patrzenia.

Planowanie

Przed przystąpieniem do realizacji należy przeprowadzić prace projektowe. Może brzmi na wyrost ale dobre planowanie i przewidzenie w dużej mierze efektów na papierze pozwoli na stworzenie dobrego wnętrza.

Autor: mgr inż. wibroakustyk Jacek Danielewski




Zobacz również nasze inne artykuły



uchwyty do TV
  • Ekrany projekcyjne AVtek
  • Projektory Benq
  • Casio Projektor
  • Projektory Epson
  • Ekran projekcyny Kauber
  • Bagażniki i uchwyty rowerowe THULE
  • Meble RTV, stoliki, wieszaki Multimebel
  • Projektory multimedialne Panasonic
  • Projektor multimedialny Sanyo
  • Sony Rzutniki
  • Projektory Vivitek
  • Uchwyty Vivanco
  • Uchwyty Vogels